Urządzenia Kombi – dostosowane do osuszania w trybie ssącym i w trybie tłoczącym
Urządzenie Kombi odpowiednie zarówno do osuszania w trybie ssącym jak i tłoczącym. Podczas suszenia w trybie ssącym można z łatwością zastosować urządzenie Combi zawierające osuszacz i pompę. Wyjątkowo niski poziom generowanego hałasu powoduje, że urządzenie może pracować w pomieszczeniach zamieszkałych.
Systemy węży
Do transportu powietrza podczas osuszania trybie tłoczącym jak i ssącym można użyć systemu węży C16 i C25. Systemy węży są dostosowane do modułów i uwzględniają adaptery, węże, kolanka i rozgałęziacze z gumowymi uszczelkami. Systemy z połączeniami typu CAMLOC umożliwiają złożenie prostej, cichej i niezawodnej instalacji. Można zdecydować się na połączenie kilku systemów węży, aby osuszyć większą powierzchnię lub połączyć oba rodzaje systemów, aby jednocześnie suszyć podłogę wielowarstwową oraz ścianę.
Corrofiltry
Aby zagwarantować brak szkodliwych cząsteczek w powietrzu przepływającym przez urządzenie podczas osuszania trybie ssącym, należy do systemu węży podłączyć Corrofilter (na dopływie mokrego powietrza do pompy). Filtr zapobiega zasysaniu cząstek brudu do urządzenia i jednocześnie oddziela włókna i inne szkodliwe cząstki zawarte w wilgotnym powietrzu, usuwając je na zewnątrz. Corrofilter składa się z trzech części: grubego sita, separatora cyklonowego oraz filtra HEPA. Stopień separacji wynosi 99,5% cząsteczek większych niż 1µm oraz 99,967% włókien i wełny mineralnej. Corrofilter nie jest przeznaczony do separowania wody – w tym celu należy użyć separatora wody z 3-etapowym systemem filtrowania lub Separatora wody WS4 ES.
Separator wody z 3-etapowym systemem filtrowania lub separator WS4 ES
Podczas odsysania wolno stojącej wody, np. z izolacji w konstrukcji wielowarstwowej, należy zastosować separator wody w celu oddzielenia jej od powietrza oraz aby uniknąć jej zassania do części z pompą. Do naszej serii produktów Kombi oraz pomp opracowaliśmy 3-etapowy system filtrowania, który skutecznie oddziela cząstki stałe, włókna i wodę podczas suszenia wyciągowego konstrukcji wielowarstwowych.
Powietrze jest oczyszczane na następujących etapach
Etap 1 – oczyszczanie zgrubne
Na pierwszym etapie od strumienia powietrza oddzielany jest gruz, piasek i inne większe cząsteczki.
Etap 2 – oddzielanie wody
Teraz od powietrza oddzielane są woda i krople cieczy (w tzw. separatorze kropel). Kiedy pojemnik zawiera odpowiednią ilość wody, czujnik poziomu uruchamia zanurzoną pompę, która automatycznie przepompowuje wodę w inne miejsce, np. do wylotu.
Etap 3 – oddzielanie cząsteczek i włókien
Na ostatnim etapie od powietrza oddzielane są mniejsze cząsteczki i włókna w filtrze HEPA, skąd czyste już powietrze przepływa do pompy, a następnie jest wydmuchiwane do otoczenia. Stopień filtrowania jest bardzo wysoki – 99,5% wszystkich cząsteczek większych niż 1µm zostaje usuniętych.
Skrócenie czasu suszenia dzięki wyższej temperaturze
Aby skrócić czas suszenia, można zwiększyć temperaturę powietrza używanego do suszenia. Im cieplejszy będzie suszony materiał, tym skuteczniejszy i szybszy będzie proces schnięcia, gdyż bardziej wzrośnie ciśnienie pary w mokrym materiale. Niewielki wzrost temperatury o 10°C może w niektórych przypadkach skrócić czas suszenia o połowę.*
*Wówczas prędkość schnięcia jest bezpośrednio proporcjonalna do różnicy ciśnienia pary, co oznacza, że suszenie przy temp. 30°C i wilgotności 20% teoretycznie przebiega 2 razy szybciej niż w temp. 20°C i wilgotności 20%.
Ważne informacje przed rozpoczęciem osuszania w trybie ssącym
Uwaga: suche i ciepłe powietrze wpływa na drewno znajdujące się w pomieszczeniu, gdzie przebiega proces osuszania. Z tego powodu należy odsunąć lub dokładnie zawinąć w folię plastikową całe wyposażenie pomieszczenia, które mogłoby ulec uszkodzeniu. Jeśli to możliwe, należy użyć folii plastikowej do oddzielenia obszaru, który będzie osuszany oraz do ochrony innych materiałów w pomieszczeniu. Aby bez trudu kontrolować poziom wilgotności podczas procesu suszenia, można użyć higrostatu.