• 20 TYS. GOSPODARSTW MA W TEJ CHWILI OSUSZACZ MARKI CORROVENTA ZAINSTALOWANY W PUSTCE PODPODŁOGOWEJ

Osuszanie pustek podpodłogowych

 • Wilgoć w pustce podpodłogowej

  Szkody wyrządzone przez wodę i wilgoć to najczęstsze problemy, z którymi borykają się właściciele domów. Powietrze samo w sobie nie stanowi zagrożenia, jednak wilgoć w połączeniu z materiałem organicznym, który jest obecny w pustce podpodłogowej, często powoduje problemy w postaci nalotów pleśni, namnażania się grzybów oraz powstawania nieprzyjemnych zapachów. One z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia alergii i astmy u dzieci.
  Niektóre konstrukcje domów zakładają obecność pustek podpodłogowych, które są niewentylowane, wentylowane powietrzem wewnętrznym lub wentylowane powietrzem zewnętrznym. Ostatni typ pustek podpodłogowych, czyli tych wentylowanych powietrzem zewnętrznym, jest szczególnie podatny na pojawianie się wilgoci.

 • Tak powstaje wilgoć w pustce podpodłogowej

  Narastająca z czasem wilgotność w pustce podpodłogowej może wynikać z jednego lub kilku poniższych czynników:
  • A: Kiedy ciepłe powietrze z zewnątrz napłynie do zimnej pustki przez otwory wentylacyjne lub nieszczelności w murze, zostanie tam schłodzone, podnosząc wilgotność powietrza. W ekstremalnych przypadkach dojdzie do skroplenia, a z sufitu będą zwisać krople wody.
  • B: Dodatkowa wilgoć pochodząca z parującego podłoża pustki lub ziemi otaczającej pustkę.
  • C: Wilgoć pochodzi również z otoczenia, docierając poprzez mury i nieszczelności w fundamentach.
  • D: Woda przedostająca się przez mury pustki z otaczającej budynek ziemi.

 • Co należy zrobić, aby rozwiązać problem za pomocą osuszania?

  • Należy odprowadzić wodę, np. rurą ściekową poprowadzoną przy fundamentach.
  • Ponadto trzeba przykryć ziemię w pustce folią, aby zapobiec parowaniu wilgoci.
  • Ponownie osadzić i uszczelnić wszystkie wpusty wentylacyjne oraz nieszczelności w ścianach pustki, aby nie dopuścić do przedostawania się powietrza z zewnątrz.
  • Zainstalować na stałe osuszacz pustki podpodłogowej, który utrzyma wilgotność powietrza na poziomie zapobiegającym narastaniu pleśni, grzybów itp.

 • Osuszanie pustek podpodłogowych należy przeprowadzić za pomocą osuszacza adsorpcyjnego

  Temperatura w pustce podpodłogowej oscyluje w ciągu roku od 4 do 15°C, a wilgotność względna powietrza powinna mieścić się w zakresie od 65 do 70%. Wykres obok pokazuje, który rodzaj osuszacza sprawdzi się najlepiej w danych warunkach. Ze względu na fakt, że mikroklimat panujący w pustce znajduje się w czerwonym polu przez cały rok, osuszacz adsorpcyjny będzie zdecydowanie najlepszym urządzeniem, który pozwoli rozwiązać problem wilgoci. Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się doskonale przy wyższych temperaturach, jednak nie będą dobrze pracować w warunkach typowych dla pustek podpodłogowych.

  Więcej informacji o naszych osuszaczach adsorpcyjnych do pustek podpodłogowych>>

   

 • Rozwiązanie Corroventa:

  Osuszacz adsorpcyjny CTR 300TT2 i sprzęt do sterowania z systemem HomeVision®

  Osuszacz adsorpcyjny CTR 300TT2 jest w naszej ofercie od 15 lat i należy do naszych najbardziej niezawodnych produktów. Został opracowany z myślą o zastosowaniu w pustce podpodłogowej, gdzie wymagane jest niskie zużycie energii, bezpieczeństwo pracy i długa żywotność urządzenia. Skuteczny do usuwania wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i radonu.

  System sterowania HomeVision® służy do kontrolowanego osuszania pustek podpodłogowych. Sterowanie, regulacja i monitorowanie instalacji w pustce podpodłogowej odbywa się za pomocą higrostatu podłączonego do osuszacza w pustce oraz bezprzewodowego panelu sterowania umieszczonego w części mieszkalnej.

 • Proces osuszania

  Kiedy powietrze z zewnątrz, zwłaszcza latem, przedostaje się do pustki podpodłogowej pod domem, zostaje schłodzone w niższej temperaturze panującej w pustce, powodując wzrost względnej wilgotności powietrza oraz ryzyka wystąpienia pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Poprzez osuszenie powietrza można obniżyć względną wilgotność w pustce do poziomu 60-65%, co zapobiegnie powstaniu pleśni.
  Powietrze w pustce podpodłogowej jest zasysane do osuszacza (A). Suche powietrze (B) zostanie rozprowadzone w taki sposób, aby osuszyć pustkę. Osuszacz jednocześnie osusza powietrze i eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy (C) z pustki podpodłogowej. Osuszacz został skonstruowany tak, aby umożliwić nie tyko suszenie powietrza, ale również zróżnicowanie ilości powietrza (C) opuszczającego pustkę podpodłogową wraz z pozostałym powietrzem (bez wpływu na wydajność osuszacza czy koszty eksploatacji). W ten sposób można sterować podciśnieniem w pustce podpodłogowej (D), tak aby ewentualne nieprzyjemne zapachy lub radon (E) nie przedostały się do miejsca zamieszkania.

WSZYSTKIE NASZE ROZWIĄZANIA DO OSUSZANIA PUSTEK PODPODŁOGOWYCH