Osuszanie strychu

Problem z wilgocią na strychu

Zgodnie z danymi Boverket (Szwedzki Urząd ds. Budownictwa Mieszkaniowego i Planowania) około 300 tys. budynków w Szwecji ma problem z pleśnią, zapachem pleśni lub wysoką wilgotnością, które mogą prowadzić do problemów na strychu.

 • Największe ryzyko niosą ze sobą zimne strychy

  84% takich strychów to pomieszczenia nieogrzewane z wentylacją grawitacyjną.
  Istnieje niestety wiele czynników, które mogą powodować występowanie nadmiernej wilgoci oraz szkód przez nią wyrządzonych na strychu:

  • Ciepłe, wilgotne powietrze pochodzące z wnętrza domu unosi się i przedostaje nieszczelnościami na strych, gdzie jest niższa temperatura, a następnie tam się skrapla.
  • Dodatkowa izolacja strychu oznacza, że będzie tam chłodniej, co przyspieszy kondensację wilgoci.
  • Wymiana źródła ogrzewania domu wiąże się ze zmianą ciśnienia w całym budynku. Przejście na ogrzewanie geotermalne/centralne oznacza, że wcześniej ciepły kamień na kominie będzie teraz zimny i wystąpi tzw. efekt kominowy.
  • Wilgotne materiały budowlane mogą również spowodować wystąpienie wilgoci lub szkód na strychu.
  • Potrzeba wentylowania strychu zależy od indywidualnych warunków i może się zmieniać w ciągu roku. Nadmierna wentylacja strychu może również prowadzić do problemów. Jeśli powietrze na zewnątrz jest chłodne, powietrze na strychu ochłodzi się i może się skroplić na zimnej powierzchni dachu od wewnątrz. Także gdy temperatura na dachu obniży się, np. po ciepłym dniu, taki spadek temperatury oraz większa wilgotność względna mogą prowadzić do skroplenia się wody na suficie strychu.

 • Co należy zrobić, aby rozwiązać problem wilgoci na strychu?

  • Uszczelnić konstrukcję belkową i wentylować całą część mieszkalną, a nie tylko pomieszczenia narażone na wyższą wilgotność, aby obniżyć wilgotność powietrza przedostającego się na strych.
  • Zainstalować na stałe urządzenie do sterowania wentylacją na strychu. W ten sposób można zagwarantować odpowiedni mikroklimat dla wszystkich materiałów budowlanych, unikając wystąpienia pleśni, butwienia i innych szkód wyrządzonych przez namnażające się w wilgoci narośle.

 • Rozwiązanie Corroventa:

  Wentylacja kontrolowana za pomocą systemu VentoVind™

  VentoVind™ marki Corroventa zapewniającego optymalną z punktu widzenia wilgotności wentylację, który minimalizuje problemy związane z nadmierną wilgocią, takie jak pleśń i butwienie.
  VentoVind™ to system kontrolowanego sterowania wentylacją, który zapewnia wentylowanie pomieszczenia wyłącznie w razie potrzeby. Dzięki systemowi nawiewu pomieszczenie jest wentylowane w odpowiednim momencie, a urządzenie jednocześnie steruje ciśnieniem na strychu z uwzględnieniem rozkładu wilgoci napływającej z części mieszkalnej.
  • VentoVind gwarantuje, że strych wentylowany jest tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. System odpowiada za odpowiedni względem warunków na strychu poziom wentylacji, jednocześnie oszczędzając energię.
  • VentoVind tworzy kontrolowany mikroklimat w pomieszczeniu bez konieczności wprowadzenia pochłaniającego energię elektryczną źródła ciepła.

 • FAKTY DOTYCZĄCE PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z WILGOCIĄ NA STRYCHU

  1. Około 9 na 10 domów jednorodzinnych w Szwecji ma zimny strych.
  2. Według firmy Anticimex, ponad 50% zimnych strychów w Szwecji jest narażonych na problemy związane z wilgocią lub już ich doświadcza. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Technologiczny Chalmers wykazało, że aż w 72% wszystkich domów jednorodzinnych z zimnymi strychami w regionie Västra Götaland występuje wysokie zawilgocenie i duża ilość pleśni.
  3. W ciągu ostatnich lat Uniwersytet Technologiczny Chalmers i KTH, Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie, przeprowadziły szereg badań, z których wynika, że zbyt duża wilgoć i pleśń na strychach stanowią poważny i coraz częstszy problem.
  4. W szczegółowym badaniu szwedzkich nieruchomości Szwedzki Urząd ds. Budownictwa Mieszkaniowego i Planowania (Boverket, 2009) zwraca uwagę na coraz częstsze przypadki występowania pleśni na zimnych strychach i w pustkach podpodłogowych. Wiadomo, że na tego typu strychach występuje i może wystąpić w przyszłości wiele problemów związanych z zawilgoceniem.
  5. Szkody powstałe na strychu rzadko kiedy są objęte standardowym ubezpieczeniem domu, stąd zaleca się kontrolować stan tego pomieszczenia raz do roku, aby w porę można było wykryć i naprawić problemy stosunkowo niewielkim kosztem.