Największe ryzyko niosą ze sobą zimne strychy
84% takich strychów to pomieszczenia nieogrzewane z wentylacją grawitacyjną.
Istnieje niestety wiele czynników, które mogą powodować występowanie nadmiernej wilgoci oraz szkód przez nią wyrządzonych na strychu:
• Ciepłe, wilgotne powietrze pochodzące z wnętrza domu unosi się i przedostaje nieszczelnościami na strych, gdzie jest niższa temperatura, a następnie tam się skrapla.
• Dodatkowa izolacja strychu oznacza, że będzie tam chłodniej, co przyspieszy kondensację wilgoci.
• Wymiana źródła ogrzewania domu wiąże się ze zmianą ciśnienia w całym budynku. Przejście na ogrzewanie geotermalne/centralne oznacza, że wcześniej ciepły kamień na kominie będzie teraz zimny i wystąpi tzw. efekt kominowy.
• Wilgotne materiały budowlane mogą również spowodować wystąpienie wilgoci lub szkód na strychu.
• Potrzeba wentylowania strychu zależy od indywidualnych warunków i może się zmieniać w ciągu roku. Nadmierna wentylacja strychu może również prowadzić do problemów. Jeśli powietrze na zewnątrz jest chłodne, powietrze na strychu ochłodzi się i może się skroplić na zimnej powierzchni dachu od wewnątrz. Także gdy temperatura na dachu obniży się, np. po ciepłym dniu, taki spadek temperatury oraz większa wilgotność względna mogą prowadzić do skroplenia się wody na suficie strychu.